Sosyal Sorumluluk Projelerimiz


Uluslararası Urla Zeytin ve Barış Festivali Kasım 2009

Köstem çiftliği sponsorluğunda gerçekleştirilen Uluslararası 1. Urla Zeytin ve Barış Festivali’ne Türkiye (Urla A.H.A Bilim İlköğretim Okulu, İtalya (Aldo Moro), Letonya (Kurzamites Patmaskola) ve Slovakya (Zakladna Skola Demandice) proje ortağı okulları katıldı. Zeytin Hasadı, kortej yürüyüşü, Osmanlı İşliğinde zeytinyağı sıkımı, Klazomenai Antik Zeytinyağı İşliğinde gezi, Halk dansları ve korolar eşliğinde şarkılarla 3 gün süren festivalde çocuklar zeytin kültürünü öğrenip eğlenerek birbirlerini tanıma fırsatı elde ettiler.

Uluslararası Urla Zeytin ve Barış Festivali Kasım 2009 Uluslararası Urla Zeytin ve Barış Festivali Kasım 2009

Osmanlı Zeytin İşliği

Osmanlı Zeytinyağı işliği A.H.A Bilim İlköğretim Okulunun koordinatörlüğünde yürütülen “The Olive Path from Klazomanai to Europe” isimli proje için proje sponsoru Dr. Levent Köstem tarafından yaptırılmıştır. İşliği Klazomanai Kazı ekibinde görevli Ertan İplikçi tasarlamış, İşlik ustalığını Erdoğan Tınaz yapmıştır.

İşlik İlk kez Uluslararası 1. Urla Zeytin ve Barış Festivali’nde kullanılmıştır. Türkiye (Urla A.H.A Bilim İlköğretim Okulu, İtalya (Aldo Moro), Letonya (Kurzamites Patmaskola) ve Slovakya (Zakladna Skola Demandice) proje ortağı okullarının topladıkları zeytinlerden bu işlikte birlikte çalışarak zeytinyağı elde etmişlerdir.

Elde edilen zeytinyağı şişelenerek yine çocuklar tarafından hazırlanmış olan barış temalı etiketlerle etiketlenmiştir. Zeytinyağı satışından elde edilecek olan gelir proje ortağı okullar tarafından Unicef’e bağışlanmıştır.

Zeytinyağının zeytinin içinden çıkarılarak, çeşitli amaçlarla kullanımına ne zaman başlandığı bilinmemektedir. Zeytinin içindeki yağın çıkarılması işlemini, zeytin sıkımı olarak adlandırırsak, zeytin sıkımının tarihini de söylemek zordur.

Zeytinyağının Etno-teknolojisini ve gelişimini biliyoruz. En basiti zeytinin bir taş yardımı ile hamur haline getirilmesi, hamurun bir bez içinde el ile sıkıştırılarak içindeki yağın ve kara suyun çıkmasının sağlanması ve karasu ile zeytinyağının ayrıştırılmasıdır. Günümüzde el değmeden kontini sistemlerde zeytin sıkımı yapılırken, en basit sistemler de kullanılmaktadır.

Surname-I Humayun (1582) Nakkaş Osman ve yönettiği ekibin eseridir. III. Murat’ın oğlu Mehmet’in 52 gün süren sünnet düğünü gösteren 247 minyatürden 205 tanesi günümüze gelmiştir. Bunlardan bir tanesi insanların çektiği altı tekerlekli daire şeklindeki bir araba üzerinde, altı tekerlekli daire şeklindeki bir araba üzerinde, atın çevirdiği taşla zeytinlerin ezildiği, zeytin ezme değirmenini gösteren minyatürdür.

Bu minyatürün devamı olabilecek zeytin sıkma düzeneğini gösteren minyatür ele geçmemiştir. Osmanlı zeytinyağı işliği olarak adlandırdığımız işlikte kullanılan pres sistemi ise minyatürlerin resmedildiği günlerde kullanımdaydı.

450 yıl öncesinin teknolojisi bu işlik ile yeniden hayat bulmuştur, İşlik çocuklar için özel olarak dizayn edilmesi ile dünyada bir ilk olma özelliği de taşımaktadır.

Osmanlı zeytinyağı işliği 1. Urla Zeytin ve Barış Festivali’nde kullanıldıktan sonra Uzunkuyu Mevkii’nde bulunan Dr. Levent Köstem’e ait zeytinyağı müzesinde sergilenecektir.

Osmanlı Zeytin İşliği Osmanlı Zeytin İşliği Osmanlı Zeytin İşliği