Neden Bizim Yağımız?


Çeşme Ildır ve Urla Zeytineli körfezlerinden gelen rüzgarları alan Köstem Zeytin Çiftliğimizde üretimin her aşaması kontrollü ve organik tarım yönetmeliğine uygundur.

Yöredeki badem ağaçlarının kokusunu alan zeytinyağımız düşük asitli olup A,D,E,K vitaminlerini, bol fenolik bileşikleri*, antioksidanları içerir, kolestrolü düşürür, kalp damar hastalıklarından ve kanserden sizi korur.

Bizim zeytinyağlarımızın diğer ticari zeytinyağlarından en büyük farkı bizim tarafımızdan bizzat başında durularak toplandıktan maksimum 4 saat sonra sıkılması ve sıkıldıktan sonra hava ile teması tamamen kesilerek içerisindeki fenoliklerin buharlaşarak uçmasını engellemektir. Ne yazık ki ülkemizdeki bilinçsizlik dolayısıyla, yıllarca hava ile temas etmiş, yararları en aza inmiş zeytinyağlarını yemiş olan halkımızın ağız tadı, ağır zeytin kokulu, sıkılmadan önce günlerce sağlıksız çuvallarda beklemiş, çürümüş zeytinlerden elde edilmiş yağlara alışmıştır. Oysa ki sağlığımız için olması gereken; meyvemsi tatta, boğazı yakan (bol fenolik içerdiğinin kanıtıdır), çimen-çağla badem kokulu zeytinyağlarıdır.

Köstem Çiftliğinde üretilen yağlarımız eşsiz lezzeti ile her türlü sebze ve et yemeklerinde, sıcak, soğuk salatalarda, sabah kahvaltılarında kullanabileceğiniz ve güvenle tüketebileceğiniz bir yağdır.

*fenolik bileşikler gıdalarda bulunun ve insan sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış bileşiklerdir. Zeytin meyvesi bu bileşiklerce çok zengindir. Zeytinyağının yararının sebebidir.